Aktualności Aktualności

Terenowa narada odnowieniowa - wiosna 2018

Krótkie podsumowanie akcji odnowieniowej w Nadleśnictwie Goleniów

W Nadleśnictwie Goleniów z początkiem kwietnia rozpoczął się okres odnowieniowy. Zazwyczaj dzieje się to na początku marca, ale w tym roku zima długo nie chciała odejść i „ukradła” nam dużo bezcennego czasu. Nawet narada odnowieniowa dla służby leśnej odbyła się w zimowej scenerii, co widać na załączonych zdjęciach. Dobrze że, na koniec narady mogliśmy się rozgrzać przy ognisku zorganizowanym na  terenie naszej szkółki leśnej  w miejscowości Krępsko, gdzie ma początek cały „proces” odnowieniowy od wyjęcia sadzonek po ich załadunek do transportu.

 Na terenie szkółki produkujemy wszystkie podstawowe gatunki lasotwórcze iglaste i liściaste oraz krzewy leśne, w sumie około 3,4 mln szt., ale czasami musimy coś dokupić w innym nadleśnictwie. W tym roku jest to dwuletni jarząb pospolity, który wzbogaci gamę gatunków w uprawach zakładanych na najsłabszych siedliskach naszego Nadleśnictwa oraz  gatunek chroniony zagrożony wyginięciem jarząb brekinia.

Na odnawianej powierzchni 108 ha wysadzimy tej wiosny około 870 tys. szt. sadzonek, z czego największy udział ma jednoroczna sosna zwyczajna w ilości 600 tys. szt. Pozostałe gatunki to wielolatki iglaste i liściaste. W sumie 22 różne gatunki, głównie jest to dąb szypułkowy i bezszypułkowy, buk zwyczajny, lipa drobnolistna, brzoza brodawkowata, klon zwyczajny, klon jawor, olsza czarna, świerk pospolity, modrzew europejski.