Aktualności Aktualności

Z czego dumni są leśnicy ?

Leśnicy zajmują się prowadzeniem gospodarki leśnej. Ale co to właściwie znaczy? Dla nas leśników jest to kompleksowe podejście do wszystkich czynności wykonywanych w lesie. A jest ich wiele. Są to zadania z zakresu hodowli i ochrony lasu, ale również pozyskania drewna. Niektórzy uważają, że leśnicy jedynie „tną lasy”. Nie jest to prawda. Pozyskanie drewna to tylko wycinek naszej pracy.

Ale z czego są dumni leśnicy? Dzisiaj przedstawiamy coś, na co każdy gospodarz lasu patrzy z dumą. Jest nim udane odnowienie naturalne. A żeby się udało, trzeba po wyciętym drzewostanie tak przygotować glebę, aby spadające na nią nasionka miały odpowiednie warunki, żeby skiełkować i wzejść, dając tzw. „szczotę samosiejek”.

Nie jest to proste. Czasami przeszkadzają chwasty, które konkurują delikatnymi siewkami, czasami pogoda (i to zarówno upały, jak i zbyt duże opady deszczu), a czasami po prostu brak jest nasion w okolicznych drzewostanach. Leśnicy na powierzchni zrębowej pozostawiają tzw. nasienniki, czyli pojedyncze drzewa, które pomagają w obsiewie naturalnym.

Ale jeśli wszystko się uda, to miejscowy leśniczy zawsze ma powód do dumy i prezentuje odnowioną powierzchnię z uśmiechem na ustach.

W ubiegłym roku w naszym Nadleśnictwie uznano 14,33ha odnowień naturalnych.

 

Tekst: Tomasz Zarakowski